Ile kosztuje adaptacja projektu?

Budowa domu czy innego obiektu wymaga posiadania przez inwestora odpowiedniego projektu architektonicznego. Do wyboru są projekty dostosowywane przez architekta do wymagań klienta albo tańsze projekty gotowe. Te ostatnie wymagają adaptacji nie tylko do potrzeb zgłaszanych przez inwestora, ale w pierwszej kolejności do warunków panujących na działce.

To obowiązkowa procedura, której nie można uniknąć, zanim rozpocznie się budowa domu. Nie mniej to rodzi nam kolejne pytanie: ile kosztuje adaptacja projektu? Sprawdź, jakie stawki obowiązują za poszczególne zmiany i jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt adaptacji projektu.

Ile kosztuje adaptacja projektu?

Koszty związane z adaptacją projektu

W momencie przygotowywania projektu domu projektant nie wie, jakie będą specyficzne warunki realizacji budowy, zwłaszcza te wynikające z obowiązującego na działce miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy warunków zabudowy. Nie wiadomo, jak działka będzie usytuowana względem stron świata, a tym bardziej, jakie będą warunki gruntowe i oczekiwania inwestora względem jego przyszłego domu.

Dlatego projekt domu opracowywany jest w uniwersalny sposób, tak by można było go stosunkowo łatwo zaadaptować do zaistniałych warunków. Inwestor, kupując taki projekt, musi mieć świadomość, że zawsze będzie on zobowiązany do przeprowadzenia tego procesu.

Etap adaptacji projektu architektonicznego gotowego dokonywany jest na podstawie kilku ważnych czynników:

 • zapisów w MPZP lub w warunkach zabudowy,
 • uwarunkowań związanych z lokalizacją działki,
 • warunków gruntowych na działce,
 • usytuowania względem istniejącej i planowanej infrastruktury oraz sąsiednich działek,
 • miejsca wykonania przyłączy,
 • wytycznych dotyczących uzgodnień i opinii.

Przeczytaj również: Czym jest adaptacja gotowego projektu domu?

Architekt, zanim przystąpi do adaptacji projektu gotowego, potrzebuje kilku ważnych informacji, które będą stanowiły podstawę dla jego dalszych prac. Powinien otrzymać od inwestora zlecającego zaadaptowanie takie dokumenty, jak:

 • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy,
 • aktualna mapa do celów projektowych,
 • wypis i wyrys z rejestru gruntów,
 • badania geologiczne,
 • potwierdzenie dostępu działki do drogi publicznej,
 • warunki przyłączy do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, gazowej czy elektrycznej.

Wymagane będzie też uzyskanie zgody autora na wprowadzenie zmian w przygotowanym przez niego projekcie.

Zasadniczo to liczba oraz stopień skomplikowania zmian mają bezpośredni wpływ na cenę oraz czas wykonania adaptacji. Modyfikacje wprowadzane w projekcie budowlanym dzielą się na dwie kategorie: zmian istotnych i nieistotnych. Do pierwszej grupy zalicza się:

 • ingerencję w konstrukcję przyszłego budynku;
 • zmianę wymiarów budynku, tj. jego wysokości, długości i szerokości;
 • zmianę sposobu użytkowania budynku;
 • zmianę powierzchni zabudowy.

Natomiast w drugiej grupie, tj. zmian nieistotnych można wymienić zmiany, które nie rzutują na konstrukcję czy gabaryty przyszłego budynku, np.:

 • rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych,
 • położenie ścian działowych,
 • rozmieszczenie instalacji,
 • wybór rodzaju materiałów wykończeniowych.

Wpływ na koszt adaptacji ma nie tylko zakres zmian, zwłaszcza istotnych, ale również doświadczenie i renoma biura projektowego. W małych miejscowościach z reguły ceny są również niższe niż w dużych miastach.

ile kosztują poszczególne zmiany przy adaptacji projektu

Ile kosztują poszczególne zmiany, o które poprosimy?

Cennik w każdym biurze architektonicznym może być nieco inny i wskazywać na cenę kompleksowej usługi lub być rozbity na dokonywanie zmian istotnych i nieistotnych w projekcie budowlanym. Większe adaptacje, które ingerują np. w konstrukcję budynku, z natury będą bardziej kosztowne.

Zatem jakie środki finansowe należy przygotować na adaptację projektu? Ceny poszczególnych zmian wymieniamy w poniższej tabeli:

Rodzaj zmiany Koszt
Zmiana lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych Od 100-250 zł za sztukę
Likwidacja czy dobudowanie balkonów i tarasów Od 200 zł
Zmiana układu ścian działowych Od 300 zł
Zmiana pokrycia dachu Od 800 zł
Zmiana wymiarów budynku w obrysie Od 800 zł
Podniesienie ścianki kolankowej Od 1000 zł
Dodanie garażu do projektu Od 1000 zł
Adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe Od 1500 zł
Zmiana technologii ścian konstrukcyjnych Od 2000 zł
Zmiana sposobu ogrzewania w projekcie Od 2000-2500 zł
Zmiana technologii budowy stropu Od 2000-3500 zł
Zmiana kąta nachylenia dachu Od 2500-3000 zł
Zmiana technologii budowy domu Od 2800 zł
Dodanie piwnicy do projektu Od 5000 zł

Ponadto przy adaptacji projektu domu trzeba ponieść inne koszty, które nie są związane stricte z wprowadzaniem zmian, ale są obowiązkowe. Wśród nich są:

 • przygotowanie mapy geodezyjnej – około 1000 zł,
 • przeprowadzenie badania geotechnicznego – do 2000 zł.

Ile kosztuje sama usługa adaptacji u architekta?

Usługa adaptacji projektu budowlanego gotowego do warunków na działce może mieć inną wycenę. Ile jednak bierze projektant za adaptację w wersji podstawowej? Co najmniej 1000-1500 zł, choć ceny takiej usługi mogą różnić się w zależności od regionu kraju czy renomy pracowni.

Im więcej pracy architekt musi włożyć w zmodyfikowanie projektu, tym droższa musi być automatycznie usługa, a czas jej wykonania na pewno będzie dłuższy. Na przykład adaptacja polegająca na poszerzeniu bryły budynku, podwyższeniu piętra czy też na położeniu kilku okien bądź wykonaniu projektu przyłączy i planu zagospodarowania działki kosztuje około 7000-8000 zł. Natomiast, gdy zakres prac jest mniejszy, np. obejmuje zmianę przeznaczenia pomieszczenia z pokoju na kuchnię, wprowadzenie kilku mniejszych zmian, czy dobudowanie tarasu, koszt wyniesie około 2500 zł.

Przy adaptacji z ingerencją w konstrukcję i gabaryty przyszłego budynku należy liczyć się z kosztem nawet ponad 10 000 zł.

Ile bierze architekt za zmiany w projekcie, które są drobne? Na ogół może je wykonać w ramach podstawowej ceny usługi, bez konieczności dopłacania za nie. Im więcej zmian będzie wymagał projekt, a ich poziom skomplikowania wzrośnie, na tym wyższą cenę, rzędu nawet kilku tysięcy złotych, musi przygotować się inwestor.

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *